Przelew z Islandii na konto w Polsce

Dyskusja w 'Sprawy urzędowe' rozpoczęta przez użytkownika kszysiu, 30 Kwiecień 2016.

1. kszysiu

kszysiu Nowy użytkownik

Docenione treści:
    0
    Witam!
    Za miesiąc wylatuje do Islandii i potrzebuję wasze pomoc, ponieważ nie wiem jak to jest z przelewami pieniędzy.

1) Czy jeśli dostanę umowę o pracę założę konto w banku w Islandii to czy będę mógł przesyłać pieniądze na swoje konto.. i jak z przewalutowaniem to wygląda?

2) Czytałem również, ze można przesyłać na konto kogoś z rodziny jako podarunek i tutaj jest problem.. czy urząd skarbowy w Polsce nie będzie się czepiał posiadacza konta skąd ma te pieniądze i czy nie ściągnie podatku?

Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

2. seltjar

seltjar Forumowicz

Docenione treści:
    16
    Z tego co wiem to nie trzeba mieć umowy o pracę aby założyć konto w islandzkim banku, trzeba mieć kennitala
    Jeśli chodzi o banki w Islandii to zauważyłem że każdy sobie, w jednym wysyłasz pieniądze bez problemu ze swojego konta online, a w drugim trzeba latać za każdym razem aby zrobić przelew. Jeśli chodzi o przewalutowanie to wysyłasz walutę jaką chcesz, jednak chyba jest dodatkowa opłata za przewalutowanie. Ja np. wysyłam w euro na konto w PL, a tam wpływają mi złotówki.
    Na przykład w Landsbanki nie można wysyłać ze swojego konta na swoje konto w PL, trzeba np. na rodzica lub kogoś innego.
    Co do ostatniej części pytania nr 2 to chyba trzeba zapytać Urząd Skarbowy w PL :)

3. Henrik

Henrik Nowy użytkownik

Docenione treści:
    9
    Transwer pieniedzy do Polski /systematyczny/ na konto obywatela polskiego wiaze sie z ryzykiem opodarkowania przez urzad skarbowy.15 lalt temu studiujacej corce wysylalem systematycznie pieniadze.Bank grzecznie poinformowal urzad skarbowy o systematycznych przelewach na jej konto.Wyrobilem sobie druga karte w oddziale tego mojego islandzkiego banku i wyslalem jej ta karte do Polski.Miala juz spokoj z fiskusem.Pobierala w bankomacie pieniazki-ja w Islandii internetowo przelewalem na ta jej karte.Jezeli masz rodzine na utrzymaniu w Polsce to zonie mozesz wysylac,najlepiej zlotowki. Ale zrobisz to tylko w Landsbanku i tam zaloz sobie konto,jak przylecisz na Islandie.Mozesz tez wyrobic sobie jako 2ga karte tzw.przedplacowa -prepaid.Najlepiej w Mastercard na ul.Borgatun,ale troche drozsza jest zlotowka jak pobierasz w Polsce.Powodzenia

4. Malamut

Malamut Nowy użytkownik

Docenione treści:
    0
    Witam,

Tez stoje przed wybraniem banku, i teraz wiem ze sa napewno

1) islandbanki
    2) landsbanki
    3) Arion bank

I teraz mam duzy dylemat, moi znajomi maja w islandbanki chyba i landsbanki ( nie pamietam dokladnej pisowni) i wiem ze moga zlecic przelew staly co miesiac za 1500kr miesiecznie bez kazdorazowego pojscia do banku.

Ja wolalbym Arion gdyz moge to zrobic online z polowa kosztow :) ale niestety w moim miasteczku nie ma.

A pytanie tkwi w ty,m ktory bank lepszy na dluzej? Bo po jakims okresie bede planowal kupic mieszkanie i bede potrzebowal kredyt...
    Ktory chcetniej daje kredyt? bo np (w pl. Jest pko i ing to pko da wiekszy kredyt na mniejsze zarobki niz wygorowane stawki w ing)
    A wolabym juz zalozyc konto w tym w ktorym kredyt bede bral by mieli "Zaufanie finansowe"dla mnie z histori transakcji i stalego klienta.

Prosze o pomoc :)

5. Henrik

Henrik Nowy użytkownik

Docenione treści:
    9
    Ja mam konto w Arionbank i sam przelewam na zony konto euro,bez spaceru do banku.Kosztuje to 700 isk tzn. transwer pieniedzy.Narazie moge wyslac 250 tys./to limit miesieczny w Islandii,ale moze w tym roku to zniosa/ isk miesiecznie,to jest ok. 1770 euro.Jezeli chcesz w Polsce wydawac cala sume jaka bedziesz wysylal do Polski to najtaniej bedzie zalozyc konto w Landsbanku,tam kupowac zlotowki i transwerowac do Polski.Islandsbanki tez transweruje pieniadze na stale zlecenie,ale nie zlotowki,tez tak jak w Arionbanki,mozesz wyslac Euro,dolary,etc.Co do kredytu mieszkaniowego,to teraz nie wiem,bo kupowalem mieszkanie 10 lat temu,a przepisy sie zmieniaja-mam na mysli Islandie. W Polsce wszystko znajdziesz w internecie tj. przepisy bankowe,odsetki,prowizje itd. Zalaczam ci link dotyczacy islandzkiego prawa pracy,moze cos poznasz nowego.Pamietaj zelazna zasade-mow jak najmniej do znajomych o pracodawcy,bo slyniemy ze szpetnego charakteru wobec siebie.Oczywiscie nie wszyscy,ale to maly % uczciwych i serdecznych. Pamietaj,ze musisz byc komunikatywny ,a najlepiej sam pytac sie o przepisy u zrodla,czyli w zwazkach zawodowych,w banku,na policji itp
    http://www.asi.is/media/275277/Kjarasamn_polska_isl_vef.pdf-przepisy prawa pracy.

Pozdrawiam

Last edited by a moderator: 1 Maj 2016
    T.S. lubi to.
  6. kszysiu

kszysiu Nowy użytkownik

Docenione treści:
    0

Ja będę miał umowę o pracę i będę miał kennintala. Jednak boję się czy będę mógł wysyłać na moje konto pieniądze

7. Henrik

Henrik Nowy użytkownik

Docenione treści:
    9
    W Reykjaviku bank moze wyrobic ci kenitala,z tym ze placisz okolo 15 tys. isk za taka usluge.Na razie przepisy islandzkie zabraniaja wysylac pieniadze na swoje konto w Polsce ani w innym kraju.Ja mam konto w Norwegii i tez nie moglem wyslac.

T.S. lubi to.
  8. T.S.

T.S. Administrator
    Iceland News Forum

Docenione treści:
    38
    Na swoje konto nie wyślesz, przynajmniej teraz.

9. kszysiu

kszysiu Nowy użytkownik

Docenione treści:
    0

Najlepiej to chyba iść do urzędu skarbowego w pl i się dopytać dokładnie bo masakra jest z tymi przelewami pieniedzy jak słyszę.

10. jedi561

jedi561 Nowy użytkownik

Docenione treści:
    2
    Witam a ja sie dołącze do tematu mam konto w landsanki i chce wysłać pieniądze do polski czy muszę mieć polskie konto walutowe czy nie(oczywiście nie na mnie te konto) i co muszę podać w banku przed przelewem jakie dane

11. T.S.

T.S. Administrator
    Iceland News Forum

Docenione treści:
    38
    Na przykładzie Landsbanki i np ING w PL, wysyłasz euro, a na konto Ci wejdą złotówki (jeśli konto nie jest walutowe).
    Musisz wypełnić "dokument przelewowy" :) i z tym idziesz do banku do obsługi.

Link do dokumentu:
    https://www.landsbankinn.com/Uploads/Documents/Umsoknir/0520-Application-for-foreign-currency.pdf

12. ciciek90

ciciek90 Nowy użytkownik

Docenione treści:
    6
    Znam wytyczne co do Arion banki.
    Zakladajac konto w banku potrzebujesz dokument tozsamosci, kennitale, umowe o prace lub email wyslany od pracodawcy do banku potwierdzajacy twoje zatrudnienie.
    Do kogo mozna przelac? - wszystko zalezy od tego jak masz wyrobiona kennitale.
    1.z tymczasowym miejscem zameldowania w Islandii i wtedy mozesz przelewac tylko do kogos jako GIFT- prezent
    2. zwykle jezeli jestes krocej niz 6 mcy to masz tzw kennitale tymczasowa i wtedy mozesz wysylac do siebie do Polski lub do kogos jako SALARY- wynagrodzenie twoje.
    Koszt przelewu-
    1. Oddzial- 1600 isk za kazdy przelew w oddziale, limit 3 000 000 na rok, po wypenieniu wniosku mozesz pisac maile i prosic o kolejne przelewy
    2. Online- 700 isk za kazdy przelew, limit 250 000 isk
    Najbardziej oplaca sie zalozyc konto walutowe lub poprosic mame czy tam kogos innego zaufanego o zalozenie takiego konta i w dokonywac przelewu w tej walucie.
    przyklad- przelewam EUR do Polski. Jedeny koszt, jaki czeka mnie w Polsce to koszty operacyjne. Jezeli przelewasz na zlotowkowe to dosc sporo bank polski nalicza sobie za przewalutowanie ( na ok 200 000 isk wychodzi ok 200-300 zl straty). W razie potrzeby korzystasz z https://cinkciarz.pl/ lub idziesz do kantoru i targujesz sie o dobra stawke- bo masz juz tam jakas fajna pule pieniedzy.

seltjar lubi to.
  13. jedi561

jedi561 Nowy użytkownik

Docenione treści:
    2
    Ok dzieki o taka odpowiedz mi chodziło

14. ciciek90

ciciek90 Nowy użytkownik

Docenione treści:
    6
    Zapomnialam dodac- limit 250 000 isk na miesiac - online.

T.S. lubi to.
  15. Wiesiek

Wiesiek Nowy użytkownik

Docenione treści:
    0
    Ja może wrócę do tematu. Mam konto w Arion. Mam stałe kenitala. Wiem że nie mogę wysyłać pieniędzy na swoje konto w Polsce. Ale nie mogę też wysłać pieniędzy do kogokolwiek poza rodziną albo krewnymi. Jest na Islandii jakiś bank gdzie mogę wysłać pieniądze do kogokolwiek? np. znajomego czy na konto jakiegoś sklepu itp.

16. Henrik

Henrik Nowy użytkownik

Docenione treści:
    9
    Oj cos "wolno zatrybiasz" z ta wysylka. Arion Bank nie interesuje komu wysylasz ieniadze do Polski. Ty decydujesz komu wysylasz.Jezeli sa teraz takie rzeisy/2-3 lata temu tego nie bylo/,ze ma to byc ktos z rodziny,to mow ze wysylasz siostrze lub bratu.Nie musi miec tego samego nazwiska co Ty ta osoba ktorej bedziesz wysylac pieniadze,Zapewne nie potrzeba udowadniac urzedowo jakie to pokrewienstwo.Jest Western Union w Landsbankin,ale to droga wysylka.Wkrotce maja sie zmienic przepisy ze bedzie mozna wysylac dowolna sume. Tak obiecuje w parlamencie islandzkim.
    Powodzenia

T.S. lubi to.
  17. Wiesiek

Wiesiek Nowy użytkownik

Docenione treści:
    0
    No dobra to wygląda tak. Jestem tu od czterech miesięcy. Pracuje. Mam stałe kenitala. Moja kobieta jest tutaj trzeci miesiąc, ma kenitala turystyczne (stałe w trakcie wyrabiania). potrzebujemy kasy w Polsce aby opłacać pozostawione mieszkanie. Ja mam konto w Polsce ona nie. Chciałem aby ona przesyłała na moje konto w Polsce pieniądze. Ale chcieliśmy to robić przez internet, bo taniej i wygodniej. (w banku osobiście mówisz o co chodzi i następnego dnia masz na stronie zakładkę "transakcje międzynarodowe". Dla pewności poszliśmy z tłumaczką. Podaliśmy kenitala mojej kobiety, wszystko ok, padło pytanie :na co bedzie wydawać te pieniądze w Polsce (?). Moja kobieta mówi, że na mieszkanie, prąd itp. Ok, podpisała papier i do jutra. Ja to samo, podałem swoje kenitala i ok. Po godzinie dzwoni do mnie pani z banku że niestety ale w moim przypadku takie coś jest niemożliwe. nic więcej nie zrozumiałem. Dzisiaj w banku była moja kobieta z tłumaczką i powiedzieli jej że owszem mogę wysyłać pieniądze do Polski ale tylko do rodziny lub krewnych i że to można sprawdzić, niby to że ten ktoś jest na prawde krewny. Zgłupiałem całkowicie i do tej pory chyba jestem głupi bo nadal nic nie rozumiem. :)

Last edited: 14 Październik 2016
  18. Henrik

Henrik Nowy użytkownik

Docenione treści:
    9
    Jeszcze jest jedna opcja pobierania pieniedzy z islandzkiej karty w Polsce. W Reykjavikuna ul.Armuli 28 jest biuro Kreditkort. Tam mozna wyrobic karte przedplacowa MasterCard,czyli ty z Arinbanki przelewasz dowolna kwote na ta karte i ta karta mozna operowac w Polsce /zakupy,oplaty karta w biurze spoldzielni,itp./. Pamietaj,ze pobieranie gotowki w bankomacie za granica jest zawsze najdrozsze.Ale w Polsce np. w sklepach Leclerk mozna przy zakupach pobrac gotowke do 300 zl. po kursie jak bys kupowal towar. Ja tak korzystam teraz z tej karty.Jest normalny kurs wymiany,bardzopodobny jakz karty Arionbanku.Na taka prepaid /przedplacowa/karte czeka sie na Armuli 28 3 dni. Wysylaja tez listownie na adres zameldowania.

19. smoku27

smoku27 Nowy użytkownik

Docenione treści:
    3
    równie dobrze można otworzyć dwa konta paypal , potrzeba do tego dwa maile na jednym koncie podajesz kartę kredytową na Islandii a na Polskim podajesz numer rachunku i przelewasz na swój adres mailowy podany na Polskim koncie Paypal .
    ja już zrobiłem próbny przelew w wysokości 10 zł i bez problemowo

20. misza

misza Nowy użytkownik

Docenione treści:
    0
    Cześć, Jestem Michał i niebawem pojawię się na Wyspie. Interesuje mnie sprawa transferu kasy do Polski i nie do końca łapię tego myku zpodwójną kartą tzn. kumam, że mogę wyropić sobie drugą kartę i wysłać ją do Polski, ale powiedzcie jak to wygląda kasowo np. wysyłam na kartę dowolną kwotę to kumam, ale czy to jest w eurosach, czy w kr.? (to pierwsze pytanie).
    Potem ktoś, komu puściłem kasę idzie do bankomatu i wypłaca ile chce? (jakie są straty na takich transakcjach? czy wypłaca w euro, czy w złotówkach? czy jak wypłaca w euro to nie traci na przewalutowaniu, czy czymś innym? jakie są limity wypłat?)

Kolejna opcja to konto walutowe. Ok. Ktoś komu puszczam kasę otrzymuje euro albo kr. i czy może je pobrać jako euro, czy kr. i iść do kantoru i je wymienić po np. lepszym kursie, niż przy przewaletowaniu w banku?

Czy ma sens opcja z założeniem dwóch kont w dwóch bankach jeśli chcemy puszczać więcej niż 250000kr.
    Np. Otrzymujemy wypłatę na konto w Landsbanki, z czego część wyciągamy z Landsbanki i wpłacamy do Arion albo Islandsbank i puszczqamy jeden przelew z Landsbanki, a drugi z Ariona albo Islandsbanki?

Poleć tę stronę