Praca w Islandii i kwestie z tym związane.

Dyskusja w 'Szukam pomocy...' rozpoczęta przez użytkownika The Icelander, 8 Kwiecień 2017.

1. The Icelander

The Icelander Nowy użytkownik

Docenione treści:
    0
    Witam wszystkich,

wkrótce wybieram się do pracy do Islandii i mam kilka problematycznych kwestii które mam nadzieję, pomożecie mi rozwiązać.

1. Kennitala - znajduję różne informacje w necie i nie wiem co jest aktualne. Nie jestem pewien czy będę tam ponad 3 miesiące, więc pomyślałem, że pracodawca wyrobi mi tymczasową kennitalę (co jest ponoć darmowe) a jeżeli zdecyduję się zostać dłużej to wyrobię sobie stałą która ponoć jest już płatna. Czy da się tak zrobić?

2. Bank - który najbardziej polecacie? Będę szukał najtańszej opcji przelewania pieniędzy do PL. Myślałem o Arion Banki.

3. Sieć komórkowa - coś z anglojęzyczną stroną, nie będę dużo dzwonił ani SMS-ował więc potrzebny mi jakiś tani pakiet. Síminn?

4. Nie ma problemu z płatnością kartą nie pochodzącą z islandzkiego banku?

5. Czy 1800 koron na godzinę brutto to dobra stawka za prostą pracę fizyczną?

Dziękuję za poświęcony czas!

2. The Icelander

Docenione treści:
    0
    Kilkanaście tysięcy rodaków w Islandii i nikt nie pomoże? :p

3. T.S.

T.S. Administrator
    Iceland News Forum

Docenione treści:
    38
    Cześć :)
    1. Tak, da się tak zrobić
    2. Tak, Arion Banki jest ok
    3. Zapomniałeś podać gdzie chcesz dzwonić... Jeśli do PL to może pakiet z Hringdu (hringdu.is)... Jeśli tylko po IS to NOVA (nova.is)
    4. Nie, nie ma problemu z płatnością kartami pochodzącymi z innych banków niż islandzkie.
    5. Moim zdaniem 1800 kr brutto na godzinę to bardzo mało.
    Pozdrawiam

4. The Icelander

Docenione treści:
    0
    Dzięki za odpowiedzi T.S.

Potrzebna mi sieć komórkowa typowo do komunikacji w Islandii. Nova wygląda ciekawie, rozumiem, że ich karty są ogólnie dostępne w różnych miejscach i nie będzie problemu z ich zakupem? Zasięg jest OK? (będę mieszkał koło Reykjaviku) Nie ma żadnych problemów?

Co do stawki godzinowej - według tej strony - http://payroll.is/ przy 160 godzinach miesięcznie daje to 227.255 koron netto. Z tego co czytałem w prostych pracach fizycznych zarabia się zwykle 200-230 tys. na miesiąc, więc chyba nie jest tak najgorzej jak na pierwszą pracę?

Ostatnie pytanie - czy 80 tys. koron miesięcznie za pokój poza stolicą to dobra cena? Dodam, że wszelkie rachunki są już wliczone.

Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam!

5. T.S.

T.S. Administrator
    Iceland News Forum

Docenione treści:
    38
    Cześć, NOVA będzie moim zdaniem bardzo dobra, karty kupujesz w punkcie NOVA np. w centrum handlowym Smaralind lub Kringlan.

Co do pracy, to jak już napisałem wcześniej, to było tylko moje zdanie. Tak naprawdę pytanie jest po co przyjeżdżasz? Zarabiać i odkładać? Czy pracować i zwiedzać? W Islandii jest bardzo drogi koszt życia, więc jeśli to pierwsze, to będzie mało :)

Poza, to znaczy gdzie? np. Kópavogur czy Selfoss? :)

Last edited: 15 Kwiecień 2017
  6. The Icelander

Docenione treści:
    0
    Przyjeżdżam w zasadzie po jedno i drugie. Poznać nowy kraj ale i pieniędzy trochę odłożyć. Czy miesięczny koszt jedzenia może się zamknąć w kwocie 50 tysięcy? Ile pomijając zakwaterowanie wydaje się przeciętnie na wszystko inne? Może to być 50-80 tys. łącznie z jedzeniem?

A mieszkać będę w Mosfellsbær :)

7. delmondo

delmondo Forumowicz

Docenione treści:
    36
    Jeśli nie będziesz "szalał" w sklepie i zrezygnujesz z barów i z zakupów w monopolowym i naprawde chcesz odłozyc trochę grosza to da się przezyc za 30-40 tysięcy. Zapewniam cie ze pracują tutaj ludzie i za mniejsze pieniądze i dają rade (napewno nie głodują) i odkladają całkiem niezła sumkę(po przeliczeniu na PLN )

8. The Icelander

Docenione treści:
    0
    Wiem, że alkohol drogi, a poza tym i tak piję tylko okazjonalnie. Te koszty które podałeś to sama żywność czy wszystko co do życia niezbędne?

Myślę, że jakbym był w stanie odłożyć ze 3 tys. PLN na miesiąc to byłbym zadowolony.

9. delmondo

delmondo Forumowicz

Docenione treści:
    36
    Nie wiem co rozumiesz przez "wszystko co do życia potrzebne" :) ale jesli kupisz butelke szamponu do włosów to wiadomo ze to nie na tydzien tylko na dwa miesiące albo pasta do zębów - nie kupujesz co trzy dni itd. Chleb mozna kupic za 500 koron ale i za 350 tez albo kg. jabłek za 200 koron lub za 450. Jezeli wybierzesz to co troche tansze (w Polsce jest tak samo ) to wiadomo w skali calego miesiaca zaoszczedzisz troche. Sa rzeczy które kupujesz od czasu do czasu(np.srodki czystosci,kosmetyki itp)No i jesli nie bedziesz szarzowal to napewno odłożysz ok 1tys euro.Są tu ludzie którzy przyjechali nie wiem po co bo żyją tylko na styk...od wypłaty do wyplaty(tak zyc wydaje mi sie to bez wyjezdzania z polski mozna) ale są tacy którzy serio chcą zarobic i zaoszczedzic i są w stanie polowe wypłaty odlożyc.To zalerzy od własnej gospodarnosci.Ja mam 1500koron brutto na godzine i jestem w stanie sporo zaoszczędzic więc i ty dasz rade.Powodzenia

The Icelander i T.S. lubią to.
  10. The Icelander

Docenione treści:
    0
    Z tego co piszesz nie wygląda to źle. Być może uda się i coś zaoszczędzić i co nieco zwiedzić. Pierdoły typu pasty do zębów czy szampony przywiozę ze sobą więc na jakiś czas i ten koszt odpada. Na jedzeniu nie będę oszczędzał do przesady, w końcu na zupkach chińskich długo bym nie pociągnął ale i nie muszę kupować najdroższego chleba.

Dzięki za pomoc.

11. The Icelander

Docenione treści:
    0
    Jako, że wyjazd już za parę dni, naszły mnie jeszcze dwa głupie pytania :

1. Czy cena strzyżenia u fryzjera przeraża? Warto brać ze sobą maszynkę i obcinać się samemu?
    2. Jako, że nie będę miał czasu stać nad garami - czy są tam w marketach jakieś w miarę sensowne gotowce do zrobienia w mikrofali/piekarniku?

12. T.S.

T.S. Administrator
    Iceland News Forum

Docenione treści:
    38
    1. w islandzkim zakładzie fryzjerskim ceny za podstawowe strzyżenie męskie zaczynają się chyba od 3500 lub 4000 kr
    jest wiele polskich fryzjerek które oferują tańsze usługi, ja np. płacę 2500 kr, musisz poszukać na forum lub na grupach na FB
    2. tak, są gotowce i to różne, od zdrowych po takie sobie :) ale ceny.. też takie sobie :) od chyba 400 kr za jakąś zupę, 600 kr za kulki mięsne z ziemniakami i groszkiem... Dużo firm oferuje posiłek z miejscu pracy, dużo osób (powiedziałbym że bardzo dużo) jeździ na posiłki do Ikea :)

The Icelander lubi to.
  13. The Icelander

Docenione treści:
    0
    Hmmm, więc fryzjer nie wychodzi tak najgorzej, maszynka chyba zostanie w domu.

Zaintrygowała mnie ta Ikea, jak z jakością potraw i ceną?

14. delmondo

delmondo Forumowicz

Docenione treści:
    36
    Radze maszynke zabrac ze sobą :) a jedzenie ....jak nie spróbujesz to sie nie dowiesz :)

15. The Icelander

Docenione treści:
    0
    OK, jak będzie miejsce to spakuję, tak na wszelki wypadek.

Dzięki za odpowiedzi, na razie żadne inne pytania nie przychodzą mi do głowy.

16. patko

patko Nowy użytkownik

Docenione treści:
    0
    Witam. Jak wygląda obecnie stosunek brutto\netto jeśli chodzi o ISK/PLN? Przykładowo 400.000 bruto ile to netto. (Pracowałem już na Islandii i mam Kennitala)

17. nagro

nagro Nowy użytkownik

Docenione treści:
    0
    To jakieś 290 000 netto.

18. dahaakaa

dahaakaa Nowy użytkownik

Docenione treści:
    4
    1500 brutto na godzinę ? to gdzie ty pracujesz ? Bo zastanawiam się czy taka stawka jest legalna ...

Poleć tę stronę